‘2 vekil çıkaramamamızın nedeni BENİM’

Röportaj: Ümit RENDE

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’nin genç yüzlerinden Ahmet Yeşil, 7 Haziran Genel Seçimleri’nde ilk kez aday adayı olmasına rağmen 11. Sıra milletvekili adayı gösterilmişti. 11. Sıra adayı iken bile göstermiş olduğu çalışma performansı ile dikkat çeken Yeşil, 1 Kasım’da yapılacak olan erken seçim öncesinde yeniden aday adaylığı başvurusunda bulundu. Başarı grafiğini her geçen gün yükselten bir yapıya sahip Yeşil, aday sıralaması ne olursa olsun Kocaeli’de 3 vekil çıkarmak için canla başla çalışacağını vurguladı. 7 Haziran seçimlerinde 2 vekili çıkaramamasını yorumlayan Yeşil, ‘Demek ki az çalışmışım ki 2 vekili çıkartamadık’ dedi. HDP’nin bu dönem Kocaeli’nde milletvekili çıkaramayacağını belirten Yeşil, AKP ve CHP’nin ise oy oranının azalacağını belirtti. Sorduğumuz tüm sorulara açık yüreklilikle cevap veren Ahmet Yeşil ile seçim öncesi keyifli bir röportaj yaptık. 

11. SIRADAKİ ADAYIN NE YAPTIĞINI KOCAELİ HALKI GÖRDÜ   

Ahmet Bey 7 Haziran seçimlerinde ilk kez milletvekili aday adayı oldunuz ve 11. sıra adayı gösterildiniz. Erken seçim öncesi tekrar aday adayısınız. Tekrar listeye girebileceğinizi düşünüyor musunuz? Aynı şekilde listeye girerseniz çalışmalarınız ne yönde olacak?

Evet 7 Haziran seçimlerinde 25.dönem milletvekili adayı oldum.Bizim çıkış noktamız her zaman aynıydı.Ben çalışkan bir insanım.Çok çalışkan bir insan olduğumu kabullenmek çok zordur ama ben çalışmayı severim ve başarmayı seven bir yapım var. 25.dönemde Genel Merkezimiz bize 11. sıradan aday gösterdi. Sıralama gözetmeksizin benim standart bir lafım vardır; her zaman için kişimenfaatim değil, partimin menfaati için elimden gelen her şeyi yaparım. En iyisini yapmaya çalışırım. Keza bu dönem yine aday adayıyız. Genel Merkezimiz tarafından aday gösterilirsek eğer yine bütün imkanlarımı, yani ğünü düşünüyorum. Daha üst sıralamalarda yer verilirse eğer bunun kat ve kat daha fazlası yapılabileceğimi buradan bilgilendirmek isterim açıkçası. Bu şekilde ifade edebilirim söyleyeceklerimi.

Boş durmuyorsunuz? Her halükarda geçen dönemin üstüne daha çok bir şeyler katacağım diyorsunuz?

Yani şu var, daha çok bir şeyler katmak değilde gerçekten Milliyetçilik ruhu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin partiye ihtiyacı var, en önemli konuda bu zaten. Çünkü Türkiye’nin şu andaki durumu gerçekten içler acısı gibi gözüküyor. Yani normalde şehit sayımızın 7 Haziran’dan beri 106-108 gibi açıklamaları tabiki çok net olmamakla birlikte çok üzüntü verici. Tabiki burada Kürt kardeşim, Laz kardeşim, Sünni kardeşim, Alevi kardeşim olsun hepimiz gerçekten Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşadığımız için öncelikle Türkiye Cumhuriyetine bu bütün soya sahip olan insanların kabullenmesi gerekiyor. Terör çok farklı bir şey. Kürt olup da terörle bir bağı olacak diye bir kaide yok. Çünkü özellikle şu var, bizim partimizin komutanlarınında çoğu doğu kökenli. Bunu göz önünde bulundurmak lazım. MHP olarak biz özellikle 1 Kasım’da veya 18 Eylül’de aday adaylığından aday seçilemezsem bile sonuçta aday seçilen arkadaşlarımızında arka saflarında olacağımı bildirmek isterim.

ÜLKÜCÜLÜK NEDİR?

""

Terör olaylarına değindiniz, oradan devam edelim. Son zamanlardaki artan terör olayları ile ilgili düşünceleriniz nelerdir ve bazı dükkanlar veya HDP binalarını Ülkücülerin saldırdığı hakkında haberler çıkıyor? Sizce böyle bir şey var mı? Yani sizin Ülkücüler böyle bir şey yapar mı?

Öncelikle şöyle söyleyeyim; terör olayı neden 7 Haziran’dan sonra patladı? Bu patlamasının tek sebebi bizim düşüncemize göre çözüm süreciyle alakalıydı. Çözüm sürecini şuandaki eski iktidarda ki parti bile başarılı olamadığına inandığı içinde artık çözüm sürecinden vazgeçildiği gözüküyor. Bur da bunlara karşı farklı bir yaklaşım olduğuna inanıyorum. Öncelikle şu var; Ülkücü hareketin ne olduğunu bilen insanların yorum yapmasını istiyorum. Ülkücülük nedir? Bunu gerçekten bilen insanların yorum yapmasını ve haber yapmasını istiyorum. Çünkü ülkücülük vurmak,kırmak,dağıtmak değil. HDP binalarından bahsetmiyorum ama normal esnaf dükkanlarını ülkücü hareketin bozkurt işaretini yaparak yakıp yıkan arkadaşların ülkücü olduğunu ben düşünmüyorum. Ülkücülük böyle değil zaten bunlar ancak karşımızdaki farklı düşünen parti üyeleridir veya terör örgütleridir. Bilemiyorum ama ülkücülere pay etmek için biraz ağır konuşacağım ama şerefsizlik yapmalarına tahammül edemiyorum.

Ahmet Bey, şimdi listeye bakıldığı zaman listenin 1.sırasında Saffet Sancaklı’nın değişmeyeceğini ama diğer listelerde değişiklik olacağı yönünde söylemler ve yorumlar var. Sizce bu dönem Kocaeli MHP açısından liste nasıl olur? Sizde aynı görüşte misiniz?

25. dönem yani 7 Haziran’daki seçimlerde bir 11’imiz vardı. Sonuçta şu var; 11’imizi Kocaeli’ye hitap etmek istiyoruz. Sıralama değişir mi, değişmez mi konusunda da evet sayın Saffet Sancaklı olsun, Lütfü Türkkan elinden geldiklerince ciddi anlamda çalışmalarda bulundular. Bulunmadılar diyemeyiz. Ama sonuçta değişip değişmeyeceği konusunda tabiki Genel Merkezimiz ve Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin bunu yorumlayacağını düşünüyorum açıkçası.

7 Haziran’daki listede ilk iki isim muhacir idi. Saffet Sancaklı ve Lütfü Türkkan’ın ilk iki sırada olması bazı kesimlerin tepkisine yol açtı. Hatta bu yüzden iki vekili çıkaramadığınız yorumlandı. Sizce orada hata var mıydı? Bu dönem yine listenin ilk iki ismi bu iki isimden oluşsa düşünceniz ne olur?

Şöyle söyleyeyim; ikisininde göçmen olması MHP’nin oy oranının düşmesi veya alçalmasını etkilediğini söyleyemeyeceğiz. 7 Haziran’daki seçimlerde MHP oyunu 2011 genel seçimine göre %45 artırdı. Bu artış MHP için kesinlikle yeterli değil. Biz her zaman için iktidarı düşünen bir partiyiz. Bunun 1.sırada Saffet Sancaklı’nın 2. sırada Lütfü Türkkan’ın olması doğru mu yanlış mı? Sorusuna gelincede; sonuçta Genel Merkez yine taraftarı olarak söylüyorum; ben yine de onlar uygun gördüyse bizede desteklemek düşer. Şuanda 26. dönemde de yine 1 veya 2 olur mu, sorusunun da yani şu var; bize çalışacak insanlar lazım. Davasına gönlüyle devam edebilecek insanlar lazım. Bu Lütfü Türkkan olabilir Saffet Sancaklı olabilir, Ahmet Yeşil olabilir, gerçekten bu insanlar olduktan sonra 2’nin 3’ün bile çıkabileceğini düşünüyorum açıkçası.

AYDIN ÜNLÜ BAŞARILI BİR İL BAŞKANI

İl başkanı Aydın Ünlü hakkında soru sormak istiyorum. Aydın Ünlü bakıldığı zaman başarılı bir il başkanı. Çünkü MHP tarihinde ilk kez kendi il binasını Aydın Ünlü zamanında aldı ve oylarını yüzde 45 artırdı. Aydın Ünlü hakkındaki düşünceleriniz neler?

Evet, sonuçta Aydın Ünlü’yle yakalanılacak başarı değil. Burada 12 tane ilçe teşkilatımız var. Sonuçta takım çalışması olduğu için genellikle birey birey olarak değerlendirirsek evet Aydın Ünlü şuana kadar 2. dönem il başkanı olarak görevine devam ediyor. İşin sosyal kısmına baktığımız zaman gerçekten başarılı bir il başkanı olarak tanımlayabilirim. Gerçekten başarılı bir adam. İl binasını satın alma konusunda sonuçta biz diğer partililer gibi paramızla değil, gerçekten maddiyatla değil, gönül davası güderek sonuçta bu il binasını satın aldık. Çok kolay bir rakam değildi. Kocaeli teşkilatı olarak bunu başarması Aydın Ünlü’nün gerçekten takdire şayan olduğunu düşünüyorum. Tabi ki il binası değil Körfez binasıda MHP’nin kendi binası. Sonuçta bütün ilçelerdeki teşkilatlarımızın asıl hedefi Aydın Ünlü’yle bire bir istişaremde bütün ilçe teşkilatlarının ve Ülkü Ocaklarının bulunduğu binaların satın almak zaten asıl amacımız. Ciddi anlamda pozitif düşünceler almak lazım. Sonuçta seven vardır, sevmeyen vardır, bir şey diyemeyeceğim ama burada sevip sevmeme muhabbeti değil MHP’nin il başkanlığını değerlendiriyorsak da dışarıdan bakıldığı zamanda siz basın olarak bunun başarılı olduğuna inanıyorsanız, gerçektende bunun hakkını vermek lazım diye düşünüyorum. MHP’nin genel başkanım Devlet Bahçeli’dir. Ben Kocaeli’ye bağlı olduğum içinde benim il başkanım Aydın Ünlü’dür.

TEK SORUMLU VAR; O DA BENİM

Bilindiği gibi 7 Haziran seçimlerinde 2. milletvekilinizi yurt dışından gelen oylarla çıkaramadınız.HDP’ye kaptırdığınız o milletvekili geri kazanmak için ne yapmanız lazım veya hangi hataları yapmamanız lazım. Sizce bu dönem MHP Kocaeli’de 2 vekili banko çıkarır mı?

318 oyla 2.sıradaki milletvekili adayımız Lütfü Türkkan çıkamadı. Sebebi ise yurt dışından gelen oylarla yeterli olmamasından dolayıydı. MHP olarak Kocaeli teşkilatı da bu olayın içerisinde. 300 oyla 500 oyla bu durumlara düşmemesini gerektiğini düşünüyorum açıkçası. Burada tek suçlu var; neden 2. milletvekilini çıkaramadı MHP? Bunun bana göre tek bir sorumlusu var oda bana göre benim.

Neden peki?

Neden benim? Demek ki az çalışmışım.

Böyle mi düşünüyorsunuz?

Düşünmüyorum, doğruları söylüyorum.

HDP KOCAELİ'DE VEKİL ÇIKARTAMAZ

Bu dönem için düşünceniz nedir? MHP Kocaeli’de bugün ki şartlarda hem Türkiye genelinde oylarını arttırır mı veya düşürür mü sizce. Kocaeli’de kaç tane milletvekili çıkarırsınız, şimdiden tahmininizi alalım?

MHP’nin zaten belli bir kuralları vardır. Bu kurallar nedir? Vatan ve bayrak. Tek hedefimiz kesinlikle bunları kaybetmemek. Evet, biz şu 3 ayda 100’den fazla şehit verdik. 100 değil 1000 şehit veririz ama kesinlikle vatanımızı kimseye vermeyiz. MHP Türkiye Cumhuriyeti sevdalısı bir partidir. Vatanına sahip çıkan bir partidir. Sonuçta ahrete kadar olacağına inandığımız içinde bizim davamız sonuna kadar devam edecektir. MHP 2002 tarihine kadar hep bir artışla karşınızdaydı. Bunlardan sonraki seçimlerde de tabiki hep arttıracak. Yüzde olarak veremiyorum ama biz Kocaeli’nde özellikle 3 milletvekilini çok rahat bir şekilde çıkartacağımıza inanıyorum. Şu var; nasıl dersiniz? Birlik ve beraberlikle çıkartacağız. Teşkilatlarımızın il başkanımızın ve ilçe başkanlarımızın, gösterilen adaylarımızın gerçekten bütün şartlarını çabalarını zorlayarak halkımıza bunu ilan ederek çıkartacağımıza inanıyorum.

Peki diğer partiler hakkındaki görüşleriniz neler? Sizce HDP bu dönem milletvekili çıkarabilir mi? AKP ve CHP’yi nasıl  görüyorsunuz Kocaeli’de?

Öncelikle HDP’nin bu dönem Kocaeli’nden milletvekili çıkartabileceğini düşünmüyorum. İhtimal bile vermiyorum.Sebebide şu milletin sırtını sıvazlayarak, arkasından vurmak hoş bir durum değil. Öncelikle Halkın Demokratik Partisi, gerçekten ‘Halkın Demokratik Partisi’ olduğunu Türkiye Cumhuriyetine kanıtlarsa ancak başarı gösterebilir ve bunu inandırması gerekiyor. Bu sebepten dolayı Kocaeli’nde ben HDP’nin milletvekili çıkartabileceğini asla düşünmüyorum. AKP’nin bu seçimde de yara alacağını, CHP’ninde bir önceki döneme bakıldığında oylarını koruyamayacağını düşünüyorum.

Peki MHP Kocaeli’de üç milletvekili çıkarabilmesi için nasıl bir liste yapmalı? Hoş buna genel başkan karar verir ama sonuçta partinin içindesiniz. Samimi olarak sorduğumda listeyi nasıl yapmalı? Genç mi oluşturmalı, eski yüzler mi olmalı sizce nasıl bir liste olmalı?

Öncelikle 7 Haziran’daki olan listeye baktığımız zaman ağırlıklı eski vekillerimiz, eski il başkanlarımız daha ağırlıklıydı. Bu listenin başarılı ve başarısız olduğunun yorumunuda tabi ki genel merkezimiz çok daha iyi biliyor. Sonuçta her çalışmanın Genel Merkezimize gittiğini biliyoruz. Hata mı var? Evet, başarısızlık var. MHP’nin Kocaeli’de daha yüksek oy alacağına inandığım için böyle konuşuyorum. Listenin belirli noktalarında değişiklikler olacağına inanıyorum.

Anahtar Kelimeler:
Ahmet Yeşil
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner96

banner23

banner16

banner84

banner18

banner19