GÜVENLİ CERRAHİ NASIL OLMALIDIR

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk Eğitimde Şunları konuştu

Hastanelerde yaşanan kötü olayların yarısının cerrahi bölümlerde yaşandığını ve bu olaylarında önlenebilmesi için Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘’Güvenli Cerrahi Hayat Kurtarır’’ projesi gerçekleştirildi.

WHO(Dünya Sağlık Örgütü) verilerine göre dünyada her 25 kişiden biri yaşamı boyunca 1 kez ameliyat olmaktadır. Bu oran gelişmiş ülkelerde %3 -%16 arasında olmakla beraber gelişmekte olan ülkelerde ise bu oran daha fazla yükselmektedir.

Türkiye de 2 milyon256 bin kişi büyük ameliyat,1 milyon 308 bin kişi orta düzeyde ameliyat,1 milyon 585 bin kişi küçük ameliyat yapıldığı ortaya konulmuştur.

Güvenli Cerrahi Hayat Kurtarır projesi 10 ana hedef belirlemiş ve Kontrol Listesinin bu hedefleri karşılamasını planlamıştır.

1.Dogru Hasta(Doğru işlem, Doğru Ameliyat Bölgesi)

2.Anesteziden olabilecek zararları önle.(Anestezi öncesi değerlendirme muntazam yapılmalı)

3.Havayolu için acil tüm hazırlıkları yapma.(Hava yolu solunum kaybını engelleme anestezi güvenlik kontrol listesinde sorgulanan mallopati sınıflaması aspirasyon riski sorgulaması hastanın hava yolu ile solunum kaybını engellemek için gereklidir.)

4.Kan ihtiyacı için Hazırlıklı olma(Hastanın ameliyat sırasında beklenmedik kan kaybı için hazırlıklı olunmalıdır)

5.Alerjik reaksiyonlar için tedbirli olunmalıdır.(cerrahi sırasında gelişen alerjik reaksiyon nedeni ile %34 morbidite %24 oranında ise ölüm gerçekleşir. DSÖ bu konuda hem anestezi verme aşamasında, cerrahi işlem sırasında hastanın bilinen alerjisine yönelik tedbir alınmasını önerir.)

6.Yara yeri enfeksiyon larını  en aza indirecek tedbirleri al.(Güvenli cerrahi kontrol listesinde sorgulanan profilaktik antibiyotik uygulaması kullanılan alet ve malzemelerin sterilizasyonunun uygunluğu daha ameliyatların kuruluş aşamasında sağlanmış olmalıdır.)

7.Alet ve Spanc unutulmaması için dikkatli ol.(Ameliyatlar sırasında kullanılan cerrahi aletler vücut boşlukları kapatılmadan sayılmalıdır.)

8.Spesmen leri etiketle ve muhafazaya al.(Cerrahi işlemler sonucu olan çıkarılan patolojik işlemler doğru etiketleme yapılmalıdır. Ptolojik işlemler tedavi sürecini planlamakta olacağı unutulmamalıdır.)

9.Kritik bilgileri paylaşman gerekenlerle uygun şekilde paylaş.(cerrahinin güvenli bir şekilde başlayıp sonlana bilmesi için bu çarkı döndüren cerrah, anestezi ekibi ameliyat hemşiresi ve servis hemşiresi bir takım olduğunu bilmeli ve takım ruhuyla çalışmalıdır.)

10.Kayıtları düzgün tut( kontrol listesi 1dk sürer mutlaka kontrol et.) Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk gerçekte ne yapılması gerekiyorsa  onu yapalım işimizi düzgün doğru yapalım dedi çalışanlarını sıkı tembih etti unutmayın bu bizim işimiz dedi. Eğitimlerin aralıksız devam edeceğini belirtti.

Çalışanlar tarafından mutlulukla biten eğitim büyük alkış topladı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner7

banner85

banner23

banner96

banner84

banner18

banner82

banner19