"Giderler çok arttı, o yüzden satıyoruz"

Körfez Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı toplantısı, altı Cumhur İttifakı üyesinin mazeret bildirmesi nedeniyle dün yapılamamıştı. Bugün gerçekleştirilen toplantı Körfez Belediyesi tarafından satışa çıkarılmak istenen Barbaros Mahallesi’ndeki arsayla ilgili tartışmalara sahne oldu. Millet İttifakı üyeleri satışa karşı çıkarken Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt satışı ek bütçe için gündeme getirdiklerini söyledi.

Opet’in yanında bulunan 1780 metrekarelik arsanın akaryakıt istasyonu tarafından otopark olarak kullanıldığını ve belediyeye bir yararı olmadığını belirten Belediye Başkanı Şener Söğüt “Biz burayı sanayiye çevirdik. Dar bir parsel. Otopark olarak bir işimize yaramıyordu. Buraya bir yapı da yapılamıyor. . Ya sanayiye çevireceksiniz, ya atıl olarak kalacak. Mevcut tesis zaten burayı kullanıyor” dedi.

 

“BEKLEYEN ARSANIN KİMSEYE FAYDASI YOK

Arsa peşkeş çekiliyor” iddialarına da yanıt veren Söğüt “Açık ve şeffaf bir şekilde ihale ediyoruz. Kimseye peşkeş çektiğimiz yok. Açık ihale ile yapılacak. Herkese açık, herkes girebilir ihaleye. Yatırımcı yatırım yapacak, inşaatı yapanı kazanacak, işçi kazanacak, belediyemiz emlak vergisi alacak. Bekleyen bir arsasın kimseye yararı yok. Sizin bakış açınızla bu ülkede bir tane fabrika, bir tane organize sanayi bölgesi olmazdı” diye konuştu.

 

“ŞİMDİ SATIYORUZ ÇÜNKÜ GİDERLERİMİZ ARTTI”

Dünyada yaşanan ekonomik krize işaret eden Söğüt satışa gerekçe olarak da komisyona sevk edilen ek bütçe talebini gösterdi. Söğüt şunları söyledi: “Dünyadaki ekonomik koşullar hemen hemen her kesimi birtakım tedbirler almaya sevk etti. Biz bu adımı 2 sene ya da 1 sene önce de atabilirdik. Şimdi atıyoruz çünkü giderlerimiz arttı. Enflasyon artışının maaşlara yansımasıyla, akaryakıt, elektrik ve asfalt fiyatlarındaki artışla giderlerimiz de arttı. 117 milyon liralık ek bütçe yapacağız. Getirmezseniz ya işçinin maaşını ödeyemezsiniz ya temizlik işleri aksar ya asfalt atamazsınız. Tüm dünyada yaşanan ekonomik krizin etkilerini tüm Türkiye ve tüm belediyeler de yaşıyor. Satış amacımız da bu.”

 

“BUNDAN SONRA GİDERLER SATIŞLA MI KARŞILANACAK?”

CHP Grup Başkanvekili Sevgi Yaman söz alarak, “Benim merak ettiğim şu, biz giderlerimizi bundan sonra hep satış yaparak mı karşılayacağız? 117 milyon az bir rakam değil. Sürekli satış yaparak mı harcamaları karşılayacağız?” diye tepki gösterdi.

 

Arsanın satışına karşı çıkan diğer Millet İttifakı üyeleri söz alarak özetle şunları söyledi:

 

“1 Aralık 2021 meclisinde zaten bu arsanın belediyeye yük olduğunu ve talep gelirse satacağınızı söylemiştiniz. Sanki birileri bu arsayı istiyor da otoparktan sanayi alanına çevirip satışı için komisyona sevk ediliyor. Dışarıdan biri bunu nasıl değerlendirir?

 

HANİ BORÇSUZ BELEDİYEYDİNİZ?

Körfez’in borçsuz belediye olduğunu her yerde ilan ettiniz. 11 ay sonra gelip 133 milyon TL borcunuz olduğunu söylediniz. Nasıl bu kadar zamanda borçsuz belediye iken arsa satışı yapan belediye oldunuz? Bu ilçenin geleceğini ipotek etmekten öteye gitmeyen bir anlayış.

 

“BELEDİYEYİ EMLAK OFİSİNE ÇEVİRDİNİZ”

Emlak ofisine çevirdiniz Körfez Belediyesi’ni. Emlakçı olsanız bu kadar başarılı olamazdınız. Ne yatırım yaptınız 3 yılda? Hiçbir projeye imza atmadınız. Yapılmış parkı yıktınız yerine daha kötüsünü yaptınız. Yollara yama yapmasını bile beceremiyorsunuz. Bunları satıp hangi projeyi yapacaksınız? Eskiden dış güçler vardı, şimdi de ‘dünyada artıyor’. Yoksa siz çok iyi yönetiyorsunuz ülkeyi. Satacak bir şey kalmadı da ülkede.

 

“HAZIRA DAĞ DAYANMAZ”

Atalarımızın bir lafı vardır, hazıra dağ dayanmaz. Satmanın sonu yok, sata sata nereye kadar? Genel başkanınız sata sata millete ait bir yer bırakmadı. Gidip swap anlaşmaları yapılıyor. Satacak yerimiz  kalmadığı takdirde biz nereye gideceğiz? Tarihe miras yedi evlat olarak geçeceksiniz. Ekonomik kriz bitmeyecek çünkü."

- Gündem Kocaeli, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.gundemkocaeli.com.tr/haber/10203289/giderler-cok-artti-o-yuzden-satiyoruz