SGK 10 gün için 143 bin TL istedi!

Kocaeli Körfez İlçesinde oturan ve 5 buçuk yıl önce emekliye ayrılan Yılmaz Kara(57), geçtiğimiz aylarda kendisine SGK’ dan gönderilen borç bilgilendirme belgesi ile şoke oldu. Emekliliğinin yanlış hesaplandığı ve 10 gün eksiği bulunduğu belirtilen yazı ile kendisinden 143 bin lira para istendi. Kara, kendisinden kaynaklanmayan bir hata ile mağdur edildiğini söyleyerek, “ Bu konuda yetkililerden yardım bekliyorum” dedi.

5 BUÇUK YIL ÖNCE EMEKLİYE AYRILDI

İnşaat ve benzeri işlerde çalışan Yılmaz Kara, 5 buçuk yıl önce emekliye ayrıldı. Ancak geçtiğimiz aylarda evine gelen bir tebligat sonrası büyük mağduriyet yaşadı. Emekliliği konusunda yaşadığı olay nedeniyle sağlık sorunlarının ortaya çıktığını ifade eden Kara, “ 5 buçuk yıl önce emekli oldum. Ancak yine inşaat ve benzeri işlerde de çalışmayı sürdürdüm. Geçtiğimiz aylarda bana bir tebligat geldi. Postaneye gidip tebligatı aldığımda şaşkına döndüm. SGK tarafından gönderilen belgede, emekliliğimin yanlış hesaplandığı ve 10 gün eksiğim olduğu, bu nedenle 10 gün erken emekli olarak haksız kazanç sağladığım belirtilerek, önce 120 bin lira istenerek emekli maaşım kesildi. Avukat tuttum. Emekli olduktan sonra çalıştığım yerlerden gün eklenerek, 3 ay sonra tekrar emekli maaşı almaya hak kazandım. Ancak yeni emekli olmuş gibi gösterildiğimden maaşım 300 lira daha düşük oldu. Daha sonra eve icradan bir kâğıt daha geldi. SGK’tarafından istenen 120 bin lirayı ödemediğimden faizi ile birlikte bende 143 bin lira istendi”

10 GÜN ÇALIŞMAKTAN İNSAN KAÇAR MI?

Emekli olduktan sonra kredi ile ev aldığını vurgulayan Kara, “ Bu olayda benim suçum ne? Günü yanlış hesapladılarsa suç benim mi? Gerçekten çok mağdur edildim. 3 ay maaşım kesildi. 300 lira düşük tekrar bağlandı. Şimdi benden haksız kazanç elde ettiğim söylenerek 143 bin lira para isteniyor. Ben bu parayı nasıl ödeyeyim. Para ödenmedikçe artıyor. Yıllarca çalışarak emekli olduktan sonra bu olay sağlığımı bozdu. Hem ruhsal hem de fiziki olarak. Ben bilerek isteyerek haksız bir kazanç sağlamadım. Yıllarca çalışan bir insan 10 gün çalışmaktan kaçar mı?, evet ortada yanlış bir hesap olmuş. Ama ben den kaynaklı değil. 10 güne 143 bin lira para istenmesi doğru mudur. Hele bir de pandemi döneminde bunu yaşamak. Yetkililerden yardım bekliyorum” dedi.

- Gündem Kocaeli, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.gundemkocaeli.com.tr/haber/9010336/sgk-10-gun-icin-143-bin-tl-istedi